Černé divadlo a stínové divadlo HILT

Navigace

Black light theatre HILT Prague

ČERNÉ DIVADLO HILT PRAHA

jediné české divadlo nominované na World Theatre Olympics 2018 a zároveň na této Světové divadelní olympiádě v Indii skončilo se dvěma oceněními mezi soubory z celého světa! Více o celé akci píše Ministerstvo zahraničních věcí zde - https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/udalosti/black_light_theatre.html

V současnosti je možné využít sníženého vstupného v akci na Hyperslevy.cz ZDE

Black light theatre - Černé divadlo

je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému HILT na WTO2018pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialového záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.

 


  • Černé divadlo je speciální divadelní žánr, který má svou hlavní základnu v České republice (Praha).
  • Celá představení jsou magická. Herci a vše kolem nich se vznáší, objevuje se a mizí a jsou vizuálně porušovány základní fyzikální zákony.  
  • Toto tvoříme naší speciální divadelní technikou založenou na „UV efektu“, tmě, speciálních barvách a „černých hercích“.
  • Naše skupina vznikla z černodivadelních umělců Pražských divadel. Hlavní myšlenkou je spojení sil a použití našich různých zkušeností v jedné skupině dohromady.
  • Máme zkušenosti s vystupováním černých divadel po celém světě.
 
Dobrý den, jsem Theodor a budu Vám vyprávět o vzniku našeho černého divadla...
 
Nezávislá divadelní skupina H.I.L.T. vznikala celá léta. Všichni herci této skupiny pracovali léta v černodivadelních projektech po celé Praze, která je „domovem“ tohoto divadelního žánru.
 
Členové mají zkušenosti dohromady i mimo Prahu a to ve všech zemích světa. Černé divadlo je česká rarita často pozývaná cizími zeměmi, což nám otevřelo obzory pro práci v různých divadelních podmínkách a kulturách.
 
Vše začalo před lety malými projekty. Každý z nás tehdy pracoval pro jiné divadlo v Praze, ale naše spojení bylo stále silnější. Jednoho dne jsme se rozhodli založit tuto skupinu. Můj nápad existoval již léta a teď se začal uskutečňovat. Ještě dnes živě vidím stůl v pražské restauraci Václavka, sebe sedícího u stolu nad prázdným papírem, který byl během několika hodin plný nápadů na novou show. Bylo to v létě 2006. 
 
Než tehdy show vznikla, byli jsme pozváni indickou pobočkou agentury Ogilvy zahrát v Dillí na jejich reklamním večeru pro Motorolu. Pár týdnů jsem pracovali na jejich scénáři a v srpnu 2007 se naše skupina poprvé objevila na jevišti jako H.I.L.T. 
 
Po mém návratu z Ekvádoru (Jižní Amerika), kde jsem byl s jinou černodivadelní produkcí a návratu ostatních členů H.I.L.T.u z Dillí jsem začali pracovat na nové show. Divadlo Radka Brzobohatého projevilo zájem o naše představení a jeho uvádění. Vzhledem k tomu, že divadlo nese název dle české herecké legendy a patří jeho rodině, shodli jsme se na vystupování pod jejich záštitou DRB a show se nazvala komerčně „Magic Light Show“.
 
 
10.1. 2009 proběhla světová premiéra černého divadla Malovaný Svět  v rámci festivalu Bharat Rang Mahotsav v Indii, česká premiéra se konala dne 19.3.2009 v Domě kultury města Ostravy.
 
V současnosti má HILT svou stálou scénu a vytvořil mnoho celoveřerních i krátkých představení. Jako první české černé divadlo uvádíme i stínové divadlo.
 
"Od doby, kdy znám černé divadlo, můj život je naplněn kouzlem, které tento žánr dává..." Theodor